To report an error or other timing issue, please contact a race official.

Gator Bait Adventure Race,
Sprint Series #3

Powered by RedBarn Systems
Live race results for the Adventurous world!"

 
 


Coed
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1538iMOATCaptain - Nathan Winkelmann / Michelle Leblanc01:36:52 01:36:52.26 2020
2539iMOAT2Captain - Kristi Darby / Jason Barrows01:40:57 01:40:57.09 1919
3568Chicken Wing and Pork ChopCaptain - Kent Keller / Jami Keller01:50:26 01:50:26.23 1836
4111Monkey BusinessCaptain - Cody Truitt / Melissa White01:53:06 01:53:06.75 1736
5109HFAR Flight RiskCaptain - Bing Kao / Vanessa Rowden01:58:05 01:58:05.18 1616
6110The ChonesCaptain - Elvira Alvarez / Eric Hall02:06:23 02:06:23.68 1550
7549P&KCaptain - Javier Morales / Meagan Vanzandt02:25:01 02:25:01.20 1440
8107Drag N FlyCaptain - Chris Mosley / Denise Mosley02:25:48 02:25:48.78 1327
9112Sweat EquityCaptain - Jason Baxter / Charlene Baxter02:26:15 02:26:15.45 1229
10537HFAR/Sprinting TurtlesCaptain - Ken Navarro / Leila Nouchedehi02:28:48 02:28:48.14 1111
11113The ReesesCaptain - Roger Reese / Emily Reese02:48:58 02:48:58.84 1010
12108Flat BellysCaptain - James Patterson / Jayme Mason02:56:13 02:56:13.23 99
13561ICTUSCaptain - Jim Grotta / Stephanie Parker03:05:40 03:05:40.20 88
9999106BrunoCaptain - Leslie Padilla / Jessica PadillaDNF   00
9999114WhateverCaptain - Jerrod Jones / Jerrod JonesDNS   00


Coed Masters
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1560HFAR/WerewolvesCaptain - Ashley Mangin / Gabe Haarsma01:42:59 01:42:59.39 2040
2104BlewBye-UCaptain - Pam Rea / Jeff Hankins01:53:08 01:53:08.57 1938
3567HART / Racing is TrainingCaptain - Scottie Trevino / Dave Peth02:03:35 02:03:35.57 1818
4531MISPLACED NORSKIESCaptain - Jay Robinson / Diane Robinson02:08:30 02:08:30.23 1735
5105ReBobCaptain - Reba Becker / Robert Stewart02:11:17 02:11:17.78 1616
6532Sanders/GodfreyCaptain - Bret Sanders / Patty Godfrey02:37:33 02:37:33.34 1515
7530Lost & ForgottenCaptain - Don Hunt / Sharon Mensik02:43:05 02:43:05.90 1414
8566IronmanCaptain - Cathi Cross / Greg Sweatt02:49:24 02:49:24.96 1313


Male
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1543Ridin DirtyCaptain - Adam Kain / James Mallia01:41:56 01:41:56.07 2060
2136Team MaybeCaptain - Joel Nolte / Brad Boullion01:51:30 01:51:30.20 1919
3133HFAR/PredatorsCaptain - Joshua Thompson / Robert Steele01:52:56 01:52:56.01 1818
4135Lowest Common DenominatorCaptain - Sean Easton / Ken Odom01:54:44 01:54:44.79 1717
5137TechnoVikingCaptain - Tanner Mays / Marty Littlewood01:56:53 01:56:53.59 1651
6130Better Than MaybeCaptain - Jonathan Owens / Richard James02:00:54 02:00:54.82 1515
7545HFAR Crazy TrainCaptain - Mark Mangin / Tim Helm02:00:59 02:00:59.48 1430
8564Option BatmanCaptain - Wesley Blankman / Michael Rahn02:04:24 02:04:24.62 1343
9542Honey BadgerCaptain - Frederick Earles / Jason Lister02:09:44 02:09:44.45 1226
10541AZteamCaptain - Jacob Williams / Carlos Barrios02:20:01 02:20:01.84 1111
11536Whipper SnappersCaptain - Eddie Garza / Glenn Parmlee02:20:16 02:20:16.62 1010
12534Gruesome TwosomeCaptain - Shane Roy / Jacob Howdeshell02:24:16 02:24:16.53 99
13138Thrive SouthCaptain - Connor McClain / Duff McClain02:24:58 02:24:58.26 88
14132EuphoriaCaptain - Scott Patterson / Jerry Griffin02:27:46 02:27:46.42 77
15550Team TrifectaCaptain - David Haley / David Haley02:28:06 02:28:06.76 619
16552Cornerstone KronkCaptain - Carson Stanely / Andy Warchol02:44:30 02:44:30.00 55
17134Lopito'sCaptain - Fernando Lopez / Santiago Lopez02:46:14 02:46:14.37 44
18553Cornerstone EPICCaptain - Trevor Hawks / Matt Bayless02:47:06 02:47:06.59 33
999912942Captain - Jerry Griffin / Jerry GriffinDNS   00


Male Masters
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1126Sugarland BanditosCaptain - Frank Arriola / Rob Botard01:49:28 01:49:28.98 2020
2128Whiskey Tango FoxtrotCaptain - Raymund Codina / Scott Shoaf01:51:48 01:51:48.59 1919
3127Team Pink ChangoCaptain - Ernest Arzate / Joel Mabry01:51:51 01:51:51.39 1856
4551Team PlanetaryCaptain - Kirk Campbell / Adam Potter02:00:57 02:00:57.87 1736
5123Dazed and ConfusedCaptain - Matthew Pelikan / Terry Babin02:12:37 02:12:37.57 1616
6125SAD RacingCaptain - Sean Gregory / David Paul02:16:51 02:16:51.54 1550
7533BrinksCaptain - Fred Lowstetter / Brent Uhl02:22:37 02:22:37.31 1431
8535HFAR "a decent male masters team"Captain - john landram / Jack Parks02:29:17 02:29:17.21 1313
9124OutdoorsCaptain - Walter McGarrett / Steve Traylor02:52:02 02:52:02.43 1212


Female
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1121MaxHRCaptain - Bonnie Barlow / Sarah Scallan01:52:41 01:52:41.37 2060
2119HandfulCaptain - Jennifer Grosz / Caitlin Gabor01:57:22 01:57:22.96 1957
3562Crazy NinjaCaptain - Fayza Elmistehi / Patricia Bourasca02:06:58 02:06:58.10 1818
4115Earthy Endurance SUBCaptain - Lynn Kruger / Two 11502:23:30 02:23:30.28 1717
5118Dirty BlondesCaptain - Judy Jones / Sabrina Schroeder02:24:26 02:24:26.03 1616
6122Teechnoviking BabesCaptain - Laura Mays / Erika Baier02:25:00 02:25:00.23 1533
7120HFAR Longitudes & AttitudesCaptain - Wendy Rea / Jennifer Riley02:32:37 02:32:37.56 1414
8540Already TiredCaptain - Toni Deason / Ryan Rolston02:58:13 02:58:13.84 1313


Female Masters
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1116HFAR/Masters of the UniverseCaptain - Helena Finley / Michele Willis01:55:15 01:55:15.79 2060
2117TexasAR.comCaptain - Becky Haluska / Barbara Ryan-plaked02:40:25 02:40:25.35 1956


Open
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1544MaximusCaptain - Neil Milam02:30:33 02:30:33.73 2020


Clydesdale
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1521HFAR 29 StonesCaptain - John Stone / Kelly Kahler02:10:15 02:10:15.70 2040
2100Beef SupremeCaptain - Holland Jackson / Cameron Tartt02:25:16 02:25:16.48 1919
3102Old School Adventure RacingCaptain - Larry David / Corey Wallace02:28:27 02:28:27.12 1854
4131Deputy DogCaptain - Ralph Plake / Kenneth Rubio02:32:32 02:32:32.14 1744
5101More CowBellCaptain - Will Stripling / Keith Sanborn03:06:01 03:06:01.70 1616
6529Norfolk-in-ChanceCaptain - Grant Cole / Robert Cole03:24:59 03:24:59.20 1515


Solo Male
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1142HART - One Old GoatCaptain - Robert Duncan01:43:51 01:43:51.73 2020
2548spontaneousCaptain - Clayton Perriraz01:50:48 01:50:48.84 1919
3145Team BofusCaptain - George Culver01:52:23 01:52:23.26 1818
4558RookieCaptain - Todd Newton02:03:32 02:03:32.82 1732
5555BOOM goes the dynamite!Captain - Marc Sweet02:05:12 02:05:12.59 1616
6522Half-Mexican HairlessCaptain - Brandon Jackson02:05:26 02:05:26.26 1515
7565Team Pre-KCaptain - Todd Ritz02:11:44 02:11:44.81 1414
8546Splatter Paint RacingCaptain - Rick Ramirez02:14:01 02:14:01.50 1313
9554N/ACaptain - Thomas Riley02:14:20 02:14:20.59 1212
10143NoneCaptain - Vern Meier02:24:35 02:24:35.48 1111
11141EscolapiosCaptain - Salvador Medina02:27:17 02:27:17.21 1010
12140B12 AddictCaptain - Daniel Yamashiro02:29:47 02:29:47.59 99
13557SOLO MIRECaptain - Anthony Mireles02:52:26 02:52:26.39 88
14144Smelley runsCaptain - Justin Smelley03:21:20 03:21:20.53 77


Solo Female
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
15472 minus 1Captain - Jennifer Rogers02:29:26 02:29:26.59 2020
2139Team SunshineCaptain - Donna Shannon02:40:19 02:40:19.65 1919
3563Jess SoloCaptain - Jessica Gomez03:12:57 03:12:57.17 1818
4559MallonCaptain - Melissa Mallon03:13:44 03:13:44.31 1717



Club Points
PlaceClub NameRace1Race2Race3Race4TTL Points
1HFAR5597990251
2AAR7853520183
3TAR3232550119
4HART0038038
5Team OA/Bicycle Plus0200020



Club Teams
Team NameClub NameRace1Race2Race3Race4TTL Points
HandfulAAR191919057
Team Pink ChangoAAR201818056
SAD RacingAAR191615050
HFAR/Masters of the UniverseHFAR202020060
HFAR/WerewolvesHFAR20020040
HFAR 29 StonesHFAR02020040
BlewBye-UHFAR19019038
Monkey BusinessHFAR01917036
HFAR Crazy TrainHFAR16014030
Sugarland BanditosHFAR0020020
Kwazy KoalasHFAR0190019
HFAR OutcastHFAR0190019
iMOAT2HFAR0019019
Whiskey Tango FoxtrotHFAR0019019
HFAR/PredatorsHFAR0018018
HFAR Flight RiskHFAR0016016
Dirty BlondesHFAR0016016
Half-Mexican HairlessHFAR0015015
Lost & ForgottenHFAR0014014
HFAR Longitudes & AttitudesHFAR0014014
Already TiredHFAR0013013
HFAR "a decent male masters team"HFAR0013013
HFAR/Sprinting TurtlesHFAR0011011
AZteamHFAR0011011
Whipper SnappersHFAR0010010
TexasAR.comTAR191819056
Deputy DogTAR131417044
Team MaybeTAR0019019
Team OA/Bicycle PlusTeam OA/Bicycle Plus0200020
HART - One Old GoatHART0020020
HART / Racing is TrainingHART0018018



Texas State Championship TEAM STANDINGS




Clydesdale
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Old School Adventure RacingCorey Wallace, Larry David, James Wilson191718054
HFAR 29 StonesMark Stone, Kelly Kahler, John Stone02020040
Seal Team 5.9Kris Davis, Michael Klein2000020
Red Dirt RednexJim Brown, Joe Turinetti0190019
Bill and the Andalusian MLanny Lancarte, Bill Dabney0180018
The NutzErich Brehm, David Schaefer0160016
More CowBellWill Stripling, Keith Sanborn0016016
C5Jarrett Erwin, Wes Danaher0150015
Norfolk-in-ChanceGrant Cole, Robert Cole0015015



Coed
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
The ChonesElvira Alvarez, Eric Hall191615050
P&KMeagan Vanzandt, Javier Morales131314040
AIX Group/iMOATDaniel Duryea, Patti Plagmann20200040
Monkey BusinessCody Truitt, Melissa White01917036
Chicken Wing and Pork ChopKent Keller, Jami Keller01818036
HeavyPedalBryan Gonsoulin, Jennifer Rogers16150031
Sweat EquityJason Baxter, Charlene Baxter17012029
Drag N FlyChris Mosley, Denise Mosley14013027
iMOAT2Kristi Darby, Jason Barrows0019019
2 Hours LateHeather Cyphers, Robert Steward1800018
HFAR Flight RiskBing Kao, Vanessa Rowden0016016
Chico and the WomanLanny Lancarte, Raven Lancarte1500015
Run,Ride,Booze!Matt Gates, Erika Roberts0140014
Coco & MicoZoe Georgopoulos, Miles Horton, Debbie Grieder0120012
Zoo CrewJackie Edwards, Shawn Styrcula0110011
HFAR/Sprinting TurtlesKen Navarro, Leila Nouchedehi0011011
Phunky MonkJeremy Monk, Kendra Monk0100010
The ReesesRoger Reese, Emily Reese0010010
Flat BellysJames Patterson, Jayme Mason00909
ICTUSJim Grotta, Stephanie Parker00808
PsychlepathsHeather Cyphers, Frank Cangelosi00000
BrunoLeslie Padilla, Jessica Padilla00000
WhateverJerrod Jones00000



Coed Masters
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
HFAR/WerewolvesAshley Mangin, Gabe Haarsma20020040
BlewBye-UJeff Hankins, Pam Rea19019038
MISPLACED NORSKIESJay Robinson, Diane Robinson18017035
Outback AdventureSteven Reaslado, Merrie Wimmer0200020
He said She saidBilly Ryan, Kristi Ryan0180018
HART / Racing is TrainingScottie Trevino, Dave Peth0018018
XTreme JellyJeff Crocker, Tracy Payne0170017
ReBobReba Becker, Robert Stewart0016016
Sanders/GodfreyBret Sanders, Patty Godfrey0015015
Lost & ForgottenDon Hunt, Sharon Mensik0014014
IronmanCathi Cross, Greg Sweatt0013013
Berry bakerLiz Berry, Jimmy Baker00000



Female
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
MaxHRBonnie Barlow, Reba Becker, Sarah Scallan202020060
HandfulJennifer Grosz, Celeste Hoffman-luke, Caitlin Gabor191919057
DeVaValerie Mcclain, Debbie Grieder18170035
Teechnoviking BabesLaura Mays, Erika Baier01815033
Crazy NinjaFayza Elmistehi, Patricia Bourasca0018018
The A TeamAmanda Hall, Ashley Stewart1700017
Earthy Endurance SUBLynn Kruger, Two 1150017017
Dirty BlondesJudy Jones, Sabrina Schroeder0016016
HFAR Longitudes & AttitudesWendy Rea, Jennifer Riley0014014
Already TiredToni Deason, Ryan Rolston0013013



Female Masters
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
HFAR/Masters of the UniverseTammy Killebrew, Kimberly Kieffer, Helena Finley, Michele Willis202020060
TexasAR.comBecky Haluska, Barbara Ryan-plaked191819056
BECKER MOUNTAINSReba Becker, Meredith Martindale0170017



Male
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Ridin DirtyAdam Kain, James Mallia202020060
TechnoVikingTanner Mays, Marty Littlewood171816051
Option BatmanWesley Blankman, Michael Rahn131713043
Team PlanetaryKirk Campbell, Gabe Bussell, Adam Potter19017036
HFAR Crazy TrainMark Mangin, Neil Decker, Mark Mangin, Tim Helm16014030
Honey BadgerMark Manning, Ross Lucksinger, Frederick Earles, Jason Lister14012026
Team TrifectaDavid Haley, Joseph Maydell0136019
Kwazy KoalasNeil Decker, D J Snyder0190019
Team MaybeJoel Nolte, Brad Boullion0019019
The BaconatorsCooper Mcnulty, Eric Bell1800018
HFAR/PredatorsJoshua Thompson, Robert Steele0018018
Lowest Common DenominatorSean Easton, Ken Odom0017017
Charles BronsonStephen Duncan, Kurt Summers0160016
the Charlie FoxtrotsRyan Iammarino, Landon Fabela1500015
Patlan BrothersChava Patlan, Esteban Patlan0150015
Better Than MaybeJonathan Owens, Richard James0015015
The Worser HalvesJustus Peters Md, Jason Sampson0140014
Los BarreraDaniel Barrera, Arturo Gomez1200012
Running MenPat Miller, George Gonzales0120012
Jupiters UnitErnest Cortez, Michael Long1100011
CF806Michael Hanning, Jason Rel0110011
AZteamJacob Williams, Carlos Barrios0011011
MagolaTom Maguire, Joe Opiola0100010
Whipper SnappersEddie Garza, Glenn Parmlee0010010
Challenger 2011William Mitchell, Chris Stevenson09009
Gruesome TwosomeShane Roy, Jacob Howdeshell00909
Thrive SouthConnor McClain, Duff McClain00808
EuphoriaScott Patterson, Jerry Griffin00707
Cornerstone KronkCarson Stanely, Andy Warchol00505
Lopito'sFernando Lopez, Santiago Lopez00404
Cornerstone EPICTrevor Hawks, Matt Bayless00303
42Jerry Griffin00000



Male Masters
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Team Pink ChangoJoel Mabry, Ernest Arzate201818056
SAD RacingDavid Paul, Sean Gregory191615050
Deputy DogRalph Plake, Alexander Price, Kenneth Rubio131417044
BrinksFred Lowstetter, Brent Uhl01714031
Team OA/Bicycle PlusJason Grimes, Doug Hagis0200020
Sugarland BanditosFrank Arriola, Rob Botard0020020
HFAR OutcastGabe Haarsma, Paul Thibodeaux0190019
Whiskey Tango FoxtrotRaymund Codina, Scott Shoaf0019019
Dazed and ConfusedMatthew Pelikan, Terry Babin0016016
Old Dogs No TricksDaniel Jones, Rex Williamson0150015
HFAR "a decent male masters team"john landram, Jack Parks0013013
OutdoorsWalter McGarrett, Steve Traylor0012012



Open
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
BosqueJay Frank0200020
Squash RocketJosh Helton, Nate Coffee0190019
Clunk & TwiggAndrew Clendenen, Travis Horton0180018
Turtle HeadBryan Lennon, Graham Pearce0170017



Solo Female
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Mud WarriorJennifer Olliff0200020
2 minus 1Jennifer Rogers0020020
Team SunshineDonna Shannon0019019
Jess SoloJessica Gomez0018018
MallonMelissa Mallon0017017



Solo Male
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
RookieTodd Newton15017032
Running ManChannon Mata2000020
HART - One Old GoatRobert Duncan0020020
MaximusNeil Milam0020020
HesterKris Hester1900019
OSARTCorey Wallace0190019
spontaneousClayton Perriraz0019019
LeeTexInAustinLeland Means1800018
R We Nutz?Shad Reif, Josh Helton0180018
Team BofusGeorge Culver0018018
OwensBramer Owens1700017
OobleckGreg Davis0170017
BaxterDavid Baxter1600016
BOOM goes the dynamite!Marc Sweet0016016
Half-Mexican HairlessBrandon Jackson0015015
Pre-KTodd Ritz1400014
Team Pre-KTodd Ritz0014014
Splatter Paint RacingRick Ramirez0013013
N/AThomas Riley0012012
NoneVern Meier0011011
EscolapiosSalvador Medina0010010
B12 AddictDaniel Yamashiro00909
SOLO MIREAnthony Mireles00808
Smelley runsJustin Smelley00707



 
 
   
 
 
 
  For timing information or questions
Contact - Jim Hall
512-897-9169