To report an error or other timing issue, please contact a race official.

Rock Dallas Adventure Race,
Sprint Series #2

Powered by RedBarn Systems
Live race results for the Adventurous world!"

 
 


Coed
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1520AIX Group/iMOATCaptain - Daniel Duryea / Patti Plagmann01:35:16 01:35:16.14 2040
2113Monkey BusinessCaptain - Cody Truitt / Melissa White01:38:07 01:38:07.98 1919
3517Chicken Wing and Pork ChopCaptain - Kent Keller / Jami Keller01:41:19 01:41:19.53 1818
4528iMOAT Mom & DadCaptain - Shaun Bain / Bonnie Bain01:50:18 01:50:18.20 1717
5109The ChonesCaptain - Elvira Alvarez / Eric Hall01:53:10 01:53:10.68 1635
6507HeavyPedalCaptain - Bryan Gonsoulin / Jennifer Rogers02:12:35 02:12:35.34 1531
7509Run,Ride,Booze!Captain - Matt Gates / Erika Roberts02:14:01 02:14:01.10 1414
8508P&KCaptain - Meagan Vanzandt / Javier Morales02:15:21 02:15:21.23 1326
9105Coco & MicoCaptain - Zoe Georgopoulos / Miles Horton02:27:50 02:27:50.96 1212
10128Zoo CrewCaptain - Jackie Edwards / Shawn Styrcula02:28:27 02:28:27.89 1111
11117Phunky MonkCaptain - Jeremy Monk / Kendra Monk02:29:25 02:29:25.15 1010
9999519PsychlepathsCaptain - Heather Cyphers / Frank CangelosiDNF   00


Coed Masters
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1523Outback AdventureCaptain - Steven Reaslado / Merrie Wimmer01:40:42 01:40:42.82 2020
2501MISPLACED NORSKIESCaptain - Jay Robinson / Diane Robinson01:56:17 01:56:17.29 1937
3108He said She saidCaptain - Kristi Ryan / Billy Ryan02:03:36 02:03:36.04 1818
4127XTreme JellyCaptain - Jeff Crocker / Tracy Payne02:09:12 02:09:12.62 1717


Male
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1119Ridin DirtyCaptain - Adam Kain / James Mallia01:33:08 01:33:08.60 2040
2514Kwazy KoalasCaptain - Neil Decker / D J Snyder01:42:05 01:42:05.62 1919
3503TechnoVikingCaptain - Marty Littlewood / Tanner Mays01:50:46 01:50:46.76 1835
4527Option BatmanCaptain - Wesley Blankman / Michael Rahn01:56:26 01:56:26.32 1730
5513Charles BronsonCaptain - Stephen Duncan / Kurt Summers02:03:32 02:03:32.71 1616
6511Patlan BrothersCaptain - Chava Patlan / Esteban Patlan02:03:45 02:03:45.53 1515
7125The Worser HalvesCaptain - Justus Peters Md / Jason Sampson02:05:52 02:05:52.28 1414
8504Team TrifectaCaptain - David Haley / Joseph Maydell02:06:51 02:06:51.90 1313
9525Running MenCaptain - Pat Miller / George Gonzales02:08:41 02:08:41.53 1212
10102CF806Captain - Michael Hanning / Jason Rel02:09:30 02:09:30.95 1111
11111MagolaCaptain - Tom Maguire / Joe Opiola02:18:33 02:18:33.53 1010
12103Challenger 2011Captain - William Mitchell / Chris Stevenson02:26:44 02:26:44.68 99
9999110Love me some MeCaptain - Jeffrey Denmon / Kevin KeppleDNF   00
9999500Mouse RatCaptain - Jay Pendleton / Will PendletonDNS   00


Male Masters
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1518Team OA/Bicycle PlusCaptain - Jason Grimes / Doug Hagis01:35:25 01:35:25.93 2020
2515HFAR OutcastCaptain - Gabe Haarsma / Paul Thibodeaux01:37:31 01:37:31.51 1919
3121Team Pink ChangoCaptain - Ernest Arzate / Joel Mabry01:42:09 01:42:09.01 1838
4512BrinksCaptain - Brent Uhl / Fred Lowstelter01:56:32 01:56:32.59 1717
5120SAD RacingCaptain - Sean Gregory / David Paul02:06:09 02:06:09.10 1635
6114Old Dogs No TricksCaptain - Daniel Jones / Rex Williamson02:08:14 02:08:14.54 1515
7506Deputy DogCaptain - Ralph Plake / Alexander Price02:46:19 02:46:19.79 1427


Female
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1112MaxHRCaptain - Bonnie Barlow / Sarah Scallan01:45:11 01:45:11.54 2040
2107HandfulCaptain - Caitlin Gabor / Jennifer Grosz01:46:51 01:46:51.85 1938
3122Teechnoviking BabesCaptain - Laura Mays / Erika Baier02:16:11 02:16:11.59 1818
4106DeVaCaptain - Valerie Mcclain / Debbie Grieder02:22:48 02:22:48.70 1735


Female Masters
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1516HFAR/Masters of the UniverseCaptain - Helena Finley / Tammy Killebrew01:43:36 01:43:36.21 2040
2505Earthy EnduranceCaptain - Lynn Kruger / Christy Mcwilliam01:58:13 01:58:13.07 1919
3123TexasAR.comCaptain - Becky Haluska / Barbara Ryan-plaked02:15:57 02:15:57.26 1837
4101BECKER MOUNTAINSCaptain - Reba Becker / Meredith Martindale02:30:31 02:30:31.40 1717


Open
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1522BosqueCaptain - Jay Frank01:53:00 01:53:00.25 2020
2524Squash RocketCaptain - Josh Helton / Nate Coffee02:08:12 02:08:12.90 1919
3104Clunk & TwiggCaptain - Andrew Clendenen / Travis Horton02:18:08 02:18:08.73 1818
4126Turtle HeadCaptain - Bryan Lennon / Graham Pearce02:18:30 02:18:30.82 1717


Clydesdale
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1502HFAR 29 StonesCaptain - Mark Stone / Kelly Kahler01:57:25 01:57:25.21 2020
2118Red Dirt RednexCaptain - Jim Brown / Joe Turinetti02:02:10 02:02:10.76 1919
3510Bill and the Andalusian MCaptain - Lanny Lancarte / Bill Dabney02:06:46 02:06:46.73 1818
4115Old School Adventure RacingCaptain - Larry David / James Wilson02:11:06 02:11:06.14 1736
5124The NutzCaptain - Erich Brehm / David Schaefer02:12:43 02:12:43.98 1616
6526C5Captain - Jarrett Erwin / Wes Danaher02:29:36 02:29:36.12 1515


Solo Male
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1116OTSSCaptain - Jake Steiner01:46:44 01:46:44.54   
2203OSARTCaptain - Corey Wallace01:47:49 01:47:49.75 1919
3204R We Nutz?Captain - Shad Reif01:55:06 01:55:06.82 1818
4202OobleckCaptain - Greg Davis01:58:08 01:58:08.73 1717


Solo Female
PlaceBibTeam NameNameFinish TimePenalty
HH:MM
Total TimeNotesPointsTTL
Points
1201Mud WarriorCaptain - Jennifer Olliff02:32:25 02:32:25.48 2020



Club Points
PlaceClub NameRace1Race2Race3Race4TTL Points
1HFAR559700152
2AAR785300131
3TAR32320064
4Team OA/Bicycle Plus0200020



Club Teams
Team NameClub NameRace1Race2Race3Race4TTL Points
HandfulAAR19190038
Team Pink ChangoAAR20180038
SAD RacingAAR19160035
HFAR/Masters of the UniverseHFAR20200040
HFAR/WerewolvesHFAR2000020
HFAR 29 StonesHFAR0200020
BlewBye-UHFAR1900019
Monkey BusinessHFAR0190019
Kwazy KoalasHFAR0190019
HFAR OutcastHFAR0190019
HFAR Crazy TrainHFAR1600016
TexasAR.comTAR19180037
Deputy DogTAR13140027
Team OA/Bicycle PlusTeam OA/Bicycle Plus0200020



Texas State Championship TEAM STANDINGS




Clydesdale
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Old School Adventure RacingCorey Wallace, Larry David, James Wilson19170036
Seal Team 5.9Kris Davis, Michael Klein2000020
HFAR 29 StonesMark Stone, Kelly Kahler0200020
Red Dirt RednexJim Brown, Joe Turinetti0190019
Bill and the Andalusian MLanny Lancarte, Bill Dabney0180018
The NutzErich Brehm, David Schaefer0160016
C5Jarrett Erwin, Wes Danaher0150015



Coed
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
AIX Group/iMOATDaniel Duryea, Patti Plagmann20200040
The ChonesElvira Alvarez, Eric Hall19160035
HeavyPedalBryan Gonsoulin, Jennifer Rogers16150031
P&KMeagan Vanzandt, Javier Morales13130026
Monkey BusinessCody Truitt, Melissa White0190019
2 Hours LateHeather Cyphers, Robert Steward1800018
Chicken Wing and Pork ChopKent Keller, Jami Keller0180018
Sweat EquityJason Baxter, Charlene Baxter1700017
iMOAT Mom & DadShaun Bain, Bonnie Bain0170017
Chico and the WomanLanny Lancarte, Raven Lancarte1500015
Drag N FlyChris Mosley, Denise Mosley1400014
Run,Ride,Booze!Matt Gates, Erika Roberts0140014
Coco & MicoZoe Georgopoulos, Miles Horton, Debbie Grieder0120012
Zoo CrewJackie Edwards, Shawn Styrcula0110011
Phunky MonkJeremy Monk, Kendra Monk0100010
PsychlepathsHeather Cyphers, Frank Cangelosi00000



Coed Masters
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
MISPLACED NORSKIESJay Robinson, Diane Robinson18190037
HFAR/WerewolvesAshley Mangin, Gabe Haarsma2000020
Outback AdventureSteven Reaslado, Merrie Wimmer0200020
BlewBye-UJeff Hankins, Pam Rea1900019
He said She saidBilly Ryan, Kristi Ryan0180018
XTreme JellyJeff Crocker, Tracy Payne0170017



Female
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
MaxHRBonnie Barlow, Reba Becker, Sarah Scallan20200040
HandfulJennifer Grosz, Celeste Hoffman-luke, Caitlin Gabor19190038
DeVaValerie Mcclain, Debbie Grieder18170035
The A TeamAmanda Hall, Ashley Stewart1700017



Female Masters
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
HFAR/Masters of the UniverseTammy Killebrew, Kimberly Kieffer, Helena Finley20200040
TexasAR.comBecky Haluska, Barbara Ryan-plaked19180037
Earthy EnduranceLynn Kruger, Christy Mcwilliam0190019
BECKER MOUNTAINSReba Becker, Meredith Martindale0170017



Male
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Ridin DirtyAdam Kain, James Mallia20200040
TechnoVikingTanner Mays, Marty Littlewood17180035
Option BatmanWesley Blankman, Michael Rahn13170030
Team PlanetaryKirk Campbell, Gabe Bussell1900019
Kwazy KoalasNeil Decker, D J Snyder0190019
The BaconatorsCooper Mcnulty, Eric Bell1800018
HFAR Crazy TrainMark Mangin, Neil Decker1600016
Charles BronsonStephen Duncan, Kurt Summers0160016
the Charlie FoxtrotsRyan Iammarino, Landon Fabela1500015
Patlan BrothersChava Patlan, Esteban Patlan0150015
Honey BadgerMark Manning, Ross Lucksinger1400014
The Worser HalvesJustus Peters Md, Jason Sampson0140014
Team TrifectaDavid Haley, Joseph Maydell0130013
Los BarreraDaniel Barrera, Arturo Gomez1200012
Running MenPat Miller, George Gonzales0120012
Jupiters UnitErnest Cortez, Michael Long1100011
CF806Michael Hanning, Jason Rel0110011
MagolaTom Maguire, Joe Opiola0100010
Challenger 2011William Mitchell, Chris Stevenson09009
Love me some MeJeffrey Denmon, Kevin Kepple00000
OTSSCharles Dix, Jake Steiner00000
Mouse RatJay Pendleton, Will Pendleton00000



Male Masters
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Team Pink ChangoJoel Mabry, Ernest Arzate20180038
SAD RacingDavid Paul, Sean Gregory19160035
Deputy DogRalph Plake, Alexander Price13140027
Team OA/Bicycle PlusJason Grimes, Doug Hagis0200020
HFAR OutcastGabe Haarsma, Paul Thibodeaux0190019
BrinksBrent Uhl, Fred Lowstelter0170017
Old Dogs No TricksDaniel Jones, Rex Williamson0150015



Open
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
BosqueJay Frank0200020
Squash RocketJosh Helton, Nate Coffee0190019
Clunk & TwiggAndrew Clendenen, Travis Horton0180018
Turtle HeadBryan Lennon, Graham Pearce0170017



Solo Female
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Mud WarriorJennifer Olliff0200020



Solo Male
Team NameTeam MembersRace1Race2Race3Race4TTL Points
Running ManChannon Mata2000020
HesterKris Hester1900019
OSARTCorey Wallace0190019
LeeTexInAustinLeland Means1800018
R We Nutz?Shad Reif, Josh Helton0180018
OwensBramer Owens1700017
OobleckGreg Davis0170017
BaxterDavid Baxter1600016
RookieTodd Newton1500015
Pre-KTodd Ritz1400014



 
 
   
 
 
 
  For timing information or questions
Contact - Jim Hall
512-897-9169